Co byste měli vědět
O nedostatečném čistění obecně:
Prostory mezi zuby jsou pro běžné kartáčky prakticky nedostupné a i přes pravidelné každodenní používaní zůstává v mezizubních prostorách zubní plak, který díky bakteriím v něm obsažených způsobuje záněty dásní (typický projev – krvácení, zápach z úst). Postupně pak dochází k narušení zubní skloviny až vznikne zubní kaz. V konečném důsledku může tato nedbalost vést až k paradentóze.
Jak předejít vzniku zubních kazů:
Řešení je velmi jednoduché. Stačí k běžnému kartáčku přidat i kartáček mezizubní a alespoň jednou denně pročistit prostory mezi zuby, odstranit zbytky jídla a zubní plak.
Pokud k takovému čistění dochází důsledně a pravidelně, stane se čistění mezizubních prostor součástí vašeho návyku a celý proces nebude znamenat ani výrazně větší náročnost.
Jeho dodržování vás se zcela stoprocentní jistotou, odmění bezstarostnými kontrolami u zubního lékáře a tato nenáročná prevence se vám vyplatí jak z hlediska zdravotního tak i z hlediska finančního.
Vhodná volba velikosti kartáčku:
Ideální je před zahájením používání mezizubního kartáčku navštívit nejbližšího zubního hygienistu, který s vámi projde celý proces čistění (uvidíte, že se toho spoustu nového dozvíte i o běžném kartáčku) a pomůže určit správnou velikost.
Obecně platí, že ideálně velký mezizubní kartáček je ten, který projde mírně ztuha, tak aby vyplnil maximum mezizubního prostoru. Příliš velký se může ohýbat a poškozovat dáseň. Proto je zejména pro začátečníky lepší začít spíše s menší velikostí a postupně rozšiřovat.
Mnoha lidem se stává, že se na začátku přecení a díky příliš širokému kartáčku se jim čištění nedaří a vzdají to.
Základní pravidlo tedy je – lepší jakékoliv čištění než žádné.
Stačí vydržet a postupem času se s kartáčkem naučíte zacházet. Zjistíte, že se vám mezizubní prostory mírně rozšířily, dásně přestaly krvácet a vy si postupně najdete přesné velikosti, které vám budou vyhovovat.
Poslední pravidlo je, že kam se s kartáčkem nedostanete vůbec, používejte alespoň zubní nit a postupně se snažte prostory rozšířit nejmenší možnou velikostí. To může platit zejména u dětí.
Jak kartáček používat:
Technika je 50% úspěchu. I zde platí, že nejlepší je navštívit zubní hygienu, kde vás naučí jak při čistění postupovat.
Kartáček je potřeba opatrně a mírným tlakem směrem k dásni zasunout do mezizubního prostoru lehkým rotačním či kolébavým pohybem. Poté mechanickým pohybem tam a zpět odstranit plak a nečistoty. Kartáček je vhodné mezi jednotlivými úkony opláchnout.
Zejména zpočátku je třeba postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k poškození dásně nebo zubu. Než se mezizubní prostor uvolní je potřeba nalézt optimální tlak. Lze si pomoci zvolením mírného úhlu kartáčku směrem k dásni, nalézt mezizubní prostor a poté mírným tlakem kartáček dorovnat na kolmou pozici a vsunout do mezizubního prostoru. Mezizubní mezera může být lehce pod úrovní dásně.
Zpočátku je třeba postupovat velmi opatrně, ale během pár dní zjistíte, že se čištění stalo rutinou.
Jaký typ kartáčku zvolit?
Obecně platí, že všechny typy kartáčků jsou univerzální. Lze je tedy použít na všechny mezizubní prostory. Je tedy pouze na vás, který vám bude nejlépe sedět.
Delší zahnutý kartáček se lépe dostane ke stoličkám, ale manipulace u předních zubů s ním může být obtížnější.
S kompaktním kartáčkem je jednoduchá manipulace, ale někdo se s ním nedostane do zadních mezizubních prostor.
Někdo preferuje širší (mincovou) rukojeť pro pevnější sevření a používá ohnutí drátu k čistění zadních partií.
Je tedy ideální kartáčky vyzkoušet a najít si ten svůj. Případně jejich kombinaci.
Záznamy nebyly nalezeny...